fbpx

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  0533 204 44 14     0252 313 82 30     info@bakarsigorta.com

İletişim

Trafik Sigortası, kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alan zorunlu bir sigortadır.

Trafik Sigortası’nın kapsamında; sigortacı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş ise Karayolları Trafik Kanunu'na göre, işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin edilir.

Meydana gelen bir kazada zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla, sigorta ettirenin yapacağı makûl ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanır.

 

Neden Trafik Sigortası Yaptırılmalıyız?

Trafik Sigortası genellikle Kasko Sigortası ile karıştırılır. Trafik Sigortası’nın Kasko Sigortası’ndan farkı, sigortayı yaptıranın değil karşı tarafın uğrayacağı zararların karşılanmasına yönelik zorunlu bir sigortadır.

Aracımın Trafik Sigortası Fiyatı Ne Kadar?

Arabanızın veya motosikletinizin Trafik Sigortasının yıllık primi; araç grubu (otomobil, kamonet, minibüs, otobüs, taksi, kamyon, motor vb), plaka ili ve hasarsızlık oranınıza göre değişiklik gösterdiği için en doğru yöntem bilgileriniz ile sorgulama yapılarak fiyat sunulmasıdır. Teklif formunu doldurarak Trafik Sigortası fiyatınızı öğrenebilirsiniz.

Teklif Alın

Trafik Sigortası Teminat Kapsamı Genişletilebilir Mi?

Talep edilmesi durumunda tek bir poliçe ile “Trafik Sigortası” teminatı ile birlikte aşağıdaki teminatları da bir arada alabilirsiniz.

 • Artan Mali Sorumluluk (İMM),
 • Koltuk Ferdi Kaza (KFK),
 • Anadolu Hizmet – Trafik
 • Hukuksal Koruma (Taraftar ürünler hariç)
 • Anadolu Mini Onarım ve Bakım Paketi

Buna göre Trafik Sigortası ürünlerimiz aşağıdaki alternatiflerden biri ile sunulmaktadır.

 • Ekstra Trafik Sigortası
 • EkstraTrafik Sigortası
 • Tam Bakım Trafik Sigortası
 • Trafik Yol Yardım Sigortası
 • Ferdi Trafik Sigortası

 

trafik tablo

*Bu hizmet hususi otomobil, taksi, minibüs, panel/glass van tipi kamyonet ve motosiklet araç gruplarına verilmektedir.

(1) Tüm araç grupları için düzenlenebilmektedir.

(2) Otomobil, kamyonet ve minibüsler için düzenlenebilmektedir.

(3 )Otomobil, kamyonet, motosiklet, minibüs ve taksi otolar için düzenlenebilmektedir.

(4) Otomobil, kamyonet, minibus, kamyon, çekici, taksi oto, otobüs ve tankerler için düzenlenebilmektedir.


Teklif Alın

 


 

Trafik sigortası, aracınız ile gerçekleştireceğiniz bir kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara karşı vereceğiniz bedeni ve maddi zararlara yönelik sizi koruyan bir sigorta türüdür.

Ülkemizde trafiğe çıkan araçların trafik sigortasının bulunması yasal olarak zorunlu kabul edilmektedir.

Trafik sigortası yaşayabileceğiniz bir kaza sonucunda karşı tarafın aracına ya da üçüncü şahısların bedeni (sakatlık ve ölüm) zararlarına karşı olan yükümlülüğünüzü poliçenizin kapsamındaki teminat ve limitlere bağlı olarak sizin adınıza ödemektedir.

Ülkemizde 2019 yılında zorunlu trafik sigortası kapsamında yer alan araçların yaklaşık %80’i sigortalıdır. Zorunlu trafik sigortası ile geleceğinizi olumsuz durumlara karşı güvence altına alabilirsiniz.

Trafik sigortası yasal zorunluluk gerektiren bir sigorta türüdür. Araçların trafik sigortalarının bulunmaması durumunda trafiğe çıkmaları kanunen yasaktır. Trafik poliçesi olmayan aracınızla trafiğe çıktığınızda, yetkililer bu durumu tespit ettiğinde trafik cezası uygulanarak aracınız bağlanır. Araç sahipleri trafik sigortasının yaptırılmaması durumunda gecikme zammı ile hasarsızlık indirimi uygulamalarından olumsuz etkilenebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası teklifini Anadolu Sigorta güvencesiyle bakarsigorta.com’dan online olarak ya da Ofisimizi arayarak alabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak için araç bilgilerinin yer aldığı güncel ruhsat ile kimlik bilgilerinizin yer aldığı kimlik kartı yeterlidir.
• Gerekli görülmesi halinde Şirketimiz tarafından yukarıdakiler dışında ek bilgiler istenebilecektir.

Zorunlu trafik sigortasının teminatlarının kapsam ve limitleri ile trafik sigortasında uygulanabilecek primler yasal çerçeveye göre şekillenmektedir.

Zorunlu trafik sigortasının hesaplanması çeşitli etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin;

 • Araç ve sigortalıya ait bilgiler,
 • Aracın kullanım tipi (hususi oto/kamyon/otobüs vb.),
 • İkamet edilen ve aracı kullandığınız il,
 • Sigortalının hasar geçmişi durumu,
 • Trafik sigortası poliçenizde var olması istenen ek teminatlara bağlı değişim gösterebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları yasal çerçeveye bağlı olarak her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Aracınıza en uygun trafik sigortası fiyatlarını bakarsigorta.com üzerinden ve ofisimizden kolayca öğrenebilir, hemen teklif alabilir ve anında poliçe sahibi olabilirsiniz.

Trafik sigortası, kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alır. Trafik sigortasının kapsamında; sigortalı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş ise Karayolları Trafik Kanunu'na göre, işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin edilir.

Trafik sigorta poliçesi üçüncü şahıslara verilen maddi ve bedeni (sakatlık ve ölüm) zararları karşılamaktadır. Bu nedenle kendi aracınızda oluşan hasarlar trafik sigorta poliçesi kapsamında karşılanmamaktadır.

Trafik sigortası yapılması zorunlu poliçedir. 1 yıl vadeli olarak düzenlenmekte olup, poliçe vadesinin bitiş tarihinden önce yenilenmelidir.

Zorunlu trafik sigortası poliçenizi zamanında yenilemediğiniz takdirde, ilk poliçe yenilemenizde trafik sigortası poliçenize gecikme zammı uygulanır Trafik poliçesini yeniletmediğiniz aracınızla trafiğe çıktığınızda, yetkililer geçerli poliçeniz olmadığını tespit ettiğinde trafik cezası uygulanarak aracınız bağlanır. Trafik sigortası poliçeleri genellikle bir yıllık düzenlendiğinden trafik sigortasının her poliçe döneminin bitişinde yenilenmesi gereklidir.

Aracın adınıza tescil edildiği gün trafik poliçesi düzenletmelisiniz. Geciktirilen her ay için %5 oranında azami %50 olmak üzere gecikme sürprimi uygulanır.

Zorunlu trafik sigortası poliçesi özel veya tüzel kişi ruhsat sahibi adına yapılabilir.

Genellikle kasko sigortası ile trafik sigortası karıştırılır.

 • Trafik sigortası zorunlu bir sigorta iken kasko sigortası isteğe bağlı sigortalar kapsamındadır.
 • Kasko sigortası kendi aracınızın uğrayacağı zararları karşılarken trafik sigortası karşı araca vereceğiniz zararları teminat altına almaktadır.
 • Trafik sigortasının teminat limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve sınırlıdır, bu limitleri aşan bedeller kasko poliçesinde sunulan Artan Mali Sorumluluk Sigortası ile teminat altına alınabilmektedir.

Trafik sigortası zorunlu poliçe olduğundan isteğe bağlı iptali mümkün değildir. İptal şu şekillerde mümkündür;

 • Poliçenin vadesi başlamamışsa,
 • Araç satılmışsa,
 • Araç kullanılamayacak hale gelmiş ve trafikten çekilmişse,
 • Sigortalının vefatı halinde,
 • Araç için yürürlükte mükerrer poliçe mevcut ise.

Size en uygun trafik sigortasını TC Kimlik /VKN ve araç bilgileriyle online teklif formu üzerinden veya ofisimizi arayarak alabilirsiniz.

Araç trafik sigortanız aracınız satıldıktan 15 gün sonraya kadar aracı yeni alan yeni araç sahibini güvence altına alacak şekilde devam eder.

Trafik sigortası kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alan zorunlu bir sigortadır. Tam Bakım Trafik Sigortası ile bu ürüne ek olarak Anadolu Mini Onarım Hizmeti’nden faydalanabilir, aracınızda oluşabilecek bakım ihtiyaçlarınızı ise Auto King’de bedelsiz olarak giderebilirsiniz*.

*Hususi otomobil, kamyonet, minibüs ve panelvan tipi araçlar ile özel 4x4 Jeep ve minivanlar bu ürünümüzden yararlanabilir.

Trafik Yol Yardım Sigortası, trafik sigortasında belirtilen Zorunlu Mali Sorumluluk teminatına ek olarak poliçe sahibinin karşılaşabileceği hukuki anlaşmazlıklarına teminatlar dâhilinde Hukuksal Koruma sağlamaktadır.

Ayrıca, poliçe sahipleri herhangi bir kaza ya da arıza durumunda Anadolu Hizmet Trafik asistans hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Aracın kazaya karışması trafik sigorta primini etkilemektedir. İşleten sıfatıyla ilk kez trafiğe çıkacaklar için dördüncü basamaktan prim uygulanır. Sigorta şirketleri Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik’te belirtilen basamak ve oranlara göre hasarsızlık indirimi veya prim artırımı uygulaması yapılmaktadır.

Trafik sigortalarında basamaklar 7 kademeden oluşmaktadır. İlk kez bir araç alındığında trafik sigortası hasarsızlık kademesi 4. basamaktan başlar. Hasarsız geçen bir yıl sonunda yenileme poliçede hasarsızlık bir basamak artarken ( 5., 6. 7.Basamak en son basamak), kusurlu ve kazalı geçen bir yıl sonunda ise hasar adedine göre basamak kademesi düşer.

Aracınızı değiştirdiğinizde araç trafik sigortanızın hasarsızlığı etkilenmez.

Araca bağlı çekilen römork, yarı römork veya çekilen diğer bir aracın neden olduğu zararlar çeken aracın trafik sigortası kapsamındadır. Römorklar insan taşımada kullanılıyorsa, çeken araçtan ayrı ve özel şartlar içeren ek sorumluluk sigortası yaptırmaları gerekir.

Araç trafik sigortası şirketimizde olan müşterilerimiz poliçede yer alan şartlar dâhilinde trafik hasar ihbarlarını;

 • Sigortam Cepte uygulamamız,
 • 0850 7 24 0850 numaralı Hasar Hizmet Merkezimiz üzerinden yapabilirsiniz.

Hasar Durumunda İstenen Evraklar

 

Bu tutanak yalnız maddi hasarla sonuçlanan kazalardan sonra kazaya karışan diğer sürücü veya sürücülerle kazanın oluş şeklinin tutanak ile tespitinde anlaştığınız takdirde doldurulacaktır. Hasar ihbarında bulunmak için 0850 7 24 0850 nolu Anadolu Sigorta İletişim Hattımızı arayabilirsiniz.

Hasar ihbarında bulunduktan sonra tutanağı 0212 232 00 36 nolu faksa veya kazatespit@anadolusigorta.com.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz. Hasar dâhil tüm sigorta işlemlerinize “Sigortam Cepte” uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağını İndirin

 

Hasar anı veya sonrasında, talepte bulunmak, danışmak, servis önerisi almak, sizin için en doğru çözümlere ulaşmak 0850 724 0850 numaralı telefondan Çağrı Merkezini arayabilirsiniz. Çağrı Merkezini aradıktan sonra size önerilen servislere ulaşarak hasar dosyasının açılmasını sağlayabilirsiniz.